niedziela, 27 lutego 2011

Krycie królików, kiedy kryć samicę królika?

Samice zawsze dajemy do klatki samca, nie odwrotnie, samiec musi się pewnie czuć. Z klatki samca usuwamy karmidełko i poidełko bo po prostu przeszkadzają i mogą zostać przewrócone. Zachowanie zwierząt obserwujemy, gdy widzimy ze samiec zapiszczy, potupie nogami, czasem przewróci się na bok co wygląda trochę śmiesznie zabieramy samicę gdyż jest już "po" po 3-4 dniach możemy sprawdzić raz jeszcze czy samica aby na pewno jest kotna, zanosząc ją do samca, jeśli samica nie chce bliskości to znak że jest już kotna, chodź nie ma stu procentowej pewności jak to w życiu ;) .

Uciekanie samicy przed samcem i siedzenie w rogu klatki może być też oznakiem  rui a nie tym że samica jest kotna, w tedy zabieramy samicę z klatki samca i próbujemy ponownie za jakiś czas.
Samicę najlepiej jest dopuścić w 10-20 dni po porodzie, w tedy to jest największa skuteczność pokryć, co za tym idzie największa liczba miotów od matki w roku, a także największa ilość młodych w miocie, najmniejsza śmiertelność oraz największa ilość odchowanych młodych królików od matki.
Do porównania służyły okresy 35 dni po porodzie, 4-7 dni po porodzie, i właśnie 10-20 dni po porodzie.
Analiza wyników oparta jest na tabeli zawartej w książce Pana Niedźwiadka "Zasady hodowli królików"

13 komentarzy:

 1. kolego ile masz lat praktyki w hodowli królików ?
  a po 3-4 dniach próbujemy a nie "prubujemy"
  życze sukcesów

  OdpowiedzUsuń
 2. około 7-8 lat, błąd ort. poprawiony, dziękuje za zwrócenie uwagi, niedopatrzenie z mojej strony, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze dopuszczam miedzy 4 a 6 dniem po porodzie.Praktyka 20 lat.Króliki zawsze zdrowe i zawsze ładny miot.Anonimowy przeczytaj jedną książkę o hodowli królików,a nie będziesz głupio pisał !!

  OdpowiedzUsuń
 4. witam po jakim czasie mozna dopuscic samice iak ma mlode

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć mam samice która ma trzy tygodniowe młode a 4 lutego minie 12 tygodnie chcę je w tedy roździelić a chciałbym ją jeszcze za kocić przed tom rozłąką nie wiem kiedy to zrobić proszę o rade mam mały staż w tych sprawach ?

  OdpowiedzUsuń
 6. dlaczego moje samice nie chcą sie pogonić a zawsze wkładam do samca!!! i jeszcze samic nie ma nawet ochoty????? HELP!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam. posiadam 50 samiczek ras mięsnych, inseminuje sobie sam, posiadam aplikator do inseminacji, przed inseminacja podaje domiesniowo hormon a po 48 godzinach inseminuje. Mioty miałem bardzo dobre, od 7 do 12 sztuk. najlepiej pokrywac samiczki w 10-14stym dniem po okoceniu.. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam a skąd kolega bierze nasienie?.pozdrawiam

   Usuń
 8. witam mam pewien problem posiadam 3 rodzaje królików królik angorski 10 sztuk, królik baran francuski szary 10 sztuk i 10 sztuk białego polski średni i mój problem polega na tym że każda samica ma tylko góra po 5 młodych

  OdpowiedzUsuń
 9. Część jak rozpoznać że samica jest kotna i jak dobrze wymacac młode :-D

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam mam bf pierwszy raz zdarzyło mi się ze 4 miesięczne samice bronią gniazda .Nie były u samców ani nie mają kontaktów. Czy one urajaja sobie ciążę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam mam bf pierwszy raz zdarzyło mi się ze 4 miesięczne samice robia gniazda .Nie były u samców ani nie mają kontaktów. Czy one urajaja sobie ciążę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dlaczego samica przy zapładnianiu leży i nie daje się pokryć?

  OdpowiedzUsuń