sobota, 12 lutego 2011

Wyposażenie klatki dla królika / królików.

Podstawą żywienia królika jest zboże lub pasza. Możemy ja mieć w karmidełku lub po prostu jakiejś miseczce. Ja osobiście mam stare kafle które są ciężkie i królik ich nie wywróci.

Karmidełko zasypowe jest warte zakupu wg. mnie szczególnie gdy dajemy je małym królikom  które uwielbiają włazić do kafli i tego typu rzeczy brudząc pokarm który tam jest.W przypadku dorosłych królików karmidełka takie też mają plusy, można nasypać całe karmidełko i wtedy nie musimy karmić królików tak często jak w przypadku kafla, gdzie ilość zboża nie może być tak duża ze względu na np. wysypywanie paszy przez króliki i co za tym idzie jej marnowanie. Minusem karmidełek w prównaniu di kafli itp. jest praktycznie tylko koszt, który musimy ponieść na karmidełka.

Poidełka? Tak, najlepiej kulkowe lub smoczkowe, odradzam zdecydowanie miseczki itp. króliki wyleją wodę i zrobią bałagan w klatce. Osobiście mam kulkowe 600ml i wystarczą, większe są nie potrzebne a mam czasem po kilka królików w jednej klatce, woda i tak musi być świeża. Zauważyłem że młode króliki zdecydowanie chętniej piją wodę niż te starsze. W internecie spotkałem się z opiniami że poidełka 600ml przeciekają ale zdecydowałem się na zakup i jestem zadowolony więc śmiało je polecam. Znajomy ma poidełka smoczkowe, kupił same smoczki po kilka złotych i podczepił je pod zwykłe butelki ale jest z tym trochę zabawy, chodź koszty są mniejsze.

Paśniki? Ja nie stosuje, mam swoje siano i mi go nie szkoda specjalnie, co jakiś cza dodaje świeżego a stare staje się scółką. Jeśli jednak oszczędzamy na sianie to warto kupić paśniki. Paśniki zdecydowanie polecam jeśli karmimy króliki trawą, pozwala nam to zachować porządek w klatce, trawa nie nadaje się na ściółkę gdyż jest wilgotna. Trawa jest moczopędna i karmienie nią nie jest specjalnie efektywne ale jeśli mamy jej używać to pamiętajmy o paśnikach lub dawajmy ją królikom w ilościach małych, tak by zjadły całą trawę. Paśniki podobnie jak karmidełka, nie są konieczne w stu procentach ale ułatwiają życie.

Proszę o wasze opinie na temat wyposażenia, chcę dzielić się swoim  doświadczeniem, jednocześnie jestem ciekaw waszych rozwiązań.
Pozdrawiam ;)

6 komentarzy:

 1. Te artykuły z pewnością ułatwiają życie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto też mieć kratki do siana.

  OdpowiedzUsuń
 3. a gdzie mozna dostac te smoczki

  OdpowiedzUsuń
 4. Smoczki można zamówić na internecie,szukaj na allegro, kiedyś było tam tego sporo w cenach około 2zł

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiem szczerze, że te karmidła można zrobić samemu z desek. Zrobiłem niedawno takie dla przyszłych królików i wyszło całkiem nieźle.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam ;)
  Mógłbyś dodać artykuł ze zdjeciamy swoich króliczków i jakie posiadasz klatki? Ja na chwilę obecną mam 11 królików ( samiec + samica + 9 młodych ) i twój blog dużo mi pomógł w ich chodowli, chociaż mam już bardzo duże doświadczenie...

  OdpowiedzUsuń